نصب نسل جدید سیستم هشدار سریع ( شتابنگار ) در همدان

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان با اعلام این خبر گفت: با هماهنگی شبکه شتابنگاری زلزله کشور و مدیریت بحران استانداری نسل جدید شتابنگاری های بر خط ( سیستم هشدار یا پاسخ سریع) در شهر همدان راه اندازی شد.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان،" مهندس حسن ربانی ارشد" در جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله، لایه های زمین ، ابنیه ، ساختمان و شهرسازی عنوان کرد: هنوز علم بشر نتوانسته روشی مطمئن برای پیش بینی زلزله ایجاد کند و از آنجا که تمامی مطالعات نشان داده خطر وقوع زلزله بسیار بالاست و میتوان از روش هایی که هم اکنون در دنیا کاربرد دارد استفاده نمود.

وی ادامه داد: در هنگام رویداد زلزله، گسلش ناشی از آن 3 نوع از امواج را بوجود می آورد . سریع ترین آن که ابتدا دریافت میشود موج p ( بیاگر و منتقل کننده اطلاعات ) است اما خرابی ها توسط امواج با سرعت کمتر که موج s ( بیانگر و منتقل کننده انرژی) و امواج سطحی هستند بوجود می آید.

وی یادآور شد: هنگامیکه سنسورها موج p را تشخیص میدهند و بلافاصله داده ها به مرکز هشدار انتقال داده میشود تا موقعیت و بزرگی زلزله مشخص شود که با رسیدن داده های بیشتر نتایج بروز رسانی میگردد.

مهندس ربانی در خصوص مزایای این سیستم عنوان کرد: با نصب این سیستم، پیام سریع توسط مرکز هشدار به کامپیوتر اصلی ارسال شده و زمان رسیدن لرزش و شدت تخمینی را در مکان برآورد میکند.

وی اضافه کرد: اعلام هشدار زود هنگام زلزله جهت مدیریت بهتر بحران و آنالیز دینامیکی سازه های مهم (سد ،نیروگاه ،ساختمانهای مهم و...) از دیگر مزایای این سیستم است.

در ادامه دکتر شاهوار از اساتید بخش شتابنگاری مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی وزارت متبوع توضیحات لازم را از قابلیت دستگاههای نسل جدید شتابنگاری ( هشدار و پاسخ سریع) ارائه نمود.

گفتنی است این شبکه از سال 1353در ایران برای اولین بار در ارامگاه بوعلی همدان نصب شد ودرحال حاضر تعدا 22شتابگر در استان همدان نصب شده است .