ساخت مسکن امید در همدان

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان از احداث مسکن امید در این استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان،" محمد حسین مرادی " گفت: مسکن امید فرآیند جدیدی است که دولت برای سال آینده برنامه‌ریزی کرده و در کشور و استان اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کل کشور 12 شهر با 20 پروژه برای مسکن امید انتخاب شده است، اظهارکرد: مسکن امید به عنوان یک طرح الگو در 12 شهر اجرا می‌شود که  هم اکنون در استان همدان در دست پیگیری بوده و توسط مهندسین مشاور درحال طراحی است.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان  با بیان اینکه مسکن امید در مناطق بازآفرینی شهری اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: 70 درصد شهر همدان مناطق بازآفرینی هستند که این پروژه 18 واحدی در منطقه جولان شهر همدان به عنوان الگو اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در استان همدان 4507 هکتار منطقه هدف بازآفرینی وجود دارد، یادآور شد: این مناطق شامل مراکز تاریخی و مراکز شهر، محدوده نابسامان میانی، محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی، روستاهای الحاقی و محدوده کاربری‌های ناهمگون است.

مرادی با تأکید براینکه اولویت مسکن امید بامسکن اولی‌ها و زوج‌های جوان است، خاطرنشان کرد: در سالجاری انتخاب پیمانکار انجام خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال 98 این مساکن تحویل متقاضیان داده شود.

معاون بازآفرینی شهری و  مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان درباره عدم عرضه مسکن توسط انبوه‌سازان، اظهارکرد: متأسفانه بسیاری از انبوه سازان در شرایط موجود و  نیاز بالای مردم به مسکن واحدهای خود را عرضه نمی‌کنند و در کشور هیچ راهکاری برای عرضه مساکن ساخته شده توسط انبوه‌سازان وجود ندارد و حتی این واحدهای ساخته شده خالی از سکنه مالیات هم نمی‌دهند اما می‌توانیم در استان علت عدم عرضه مسکن را پیگیری کرده و از انبوه‌سازان بخواهیم برای کمک به بخش مسکن اقدام به عرضه واحدها کنند.

وی درباره وضعیت بازار مسکن در همدان نیز تأکید کرد: مسکن در شهر همدان  گران است و علت آن نیز کم بودن زمین شهری است اما در طرح جامع شهری سعی شده شهر طوری طراحی شود که زمین به شهر همدان اضافه شود و کاربری‌ها تغییر یابد و به تولید مسکن داده شود که اگر این کار اتفاق بیفتد قیمت مسکن در همدان کاهش می‌یابد.

مرادی یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت مسکن در همدان را مسائل فرهنگی دانست و گفت: از گذشته در شهر همدان سرمایه‌گذاری برروی مسکن بیشتر بوده و به جای اینکه در تولید سرمایه‌گذاری کنند به سرمایه‌گذاری در مسکن روی آورده‌اند.