مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: طرح جامع چشم انداز و افق شهر را برای آینده ترسیم نموده است.

مهندس فرهاد فرزانه در جلسه بررسی روند تهیه طرح جامع شهر همدان در کمیسیون ماده پنج استان بیان کرد: طرح جامع، چشم انداز و افق شهر را برای آینده ترسیم نموده و در این طرح ارتقاء نقش‌هاي ملي و منطقه‌اي شهر همدان با استفاده مناسب از ظرفيت‌ها و پتانسیل ها مد نظر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان،این جلسه  با حضور دکتر ایزدی معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ، دکتر گوهری مدیر کل دفتر طرح های کالبدی وزارت و مهندس عراقی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و دیگراعضاء کمیسیون تشکیل شد.

در ابتداء مهندس عراقی ضمن خوش آمدگویی به معاون وزیر راه و شهر سازی و هیئت همراه گزارشی از وضعیت کمیسیون ماده پنج استان ،چگونگی طرح پرونده ها و اولویت های آن و همچنین روند تهیه طرح جامع همدان ارائه داد و گفت: این طرح با توجه به ضرورت آن در اولویت اقدامات این معاونت بوده است.

در ادامه مدیر کل راه وشهرسازی  استان همدان خلاصه ای از آخرین وضعیت و اقدامات صورت گرفته و روند پیشرفت این پروژه را ارائه داده و اشاره نمود: پس از طی مراحل قانونی انتخاب مشاور و انعقاد قرارداد تیم کارشناسی و چارچوب و برنامه زمانی پروژه تنظیم گردید و برای این پروژه خاص  بیش از 32 جلسه در سطح مدیران و کارشناسان تاکنون برگزار و سعی گردیده است نظرات و دیدگا های کارشناسان مختلف اخذ تعامل با شهرداری  نیز از ابتدای طرح در دستور کار بوده است

مهندس فرزانه بیان داشت: این طرح با توجه به اهمیت آن در اولویت اقدامات این اداره کل قرارگرفته و دغدغه ها و مشکلات شهر و شهروندان درفرایند تهیه این طرح مورد توجه ویژه بوده و مطابق برنامه تنظیمی این طرح در حال انجام است.

در ادامه این جلسه معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: طرح کنونی در دست اقدام در آینده این شهر کهن بسیار اثر گذار و مهم بوده وضرورت دارد با نگاه ویژه و نو به آن نگریسته و رهیافتهای نوین شهری در آن دیده شود.

دکتر ایزدی ادامه داد: این طرح باید به سوٌالات اساسی شهر از جمله چگونگی هم پیوندی فضاهای قدیم وجدید و بافتهای مختلف شهر  ،چگونگی ارتباط شبکه حمل ونقل با توسعه شهر، تعیین تکلیف فضاها و قلمرو عمومی شهر و ارتباط آنها با هم بصورت شبکه ای بهم پیوسته و منسجم پاسخ دهد

وی یادآورشد:  باید این طرح به اولویت های شهر ،مناطق بازآفرینی و بازنده سازی محلات توجه نماید ضمن اولویت بندی برای تهیه طرح ویژه و تفصیلی راهبردهای مناسب ارائه نماید.

در این جلسه  دکتر گوهری مدیر کل دفتر طرح های کالبدی  به بیان دیدگاه های وزارت خانه و چارچوب نسل نو طرح های شهری  که هم اکنون در دست اقدام است پرداخته  و تاکید داشت: ضرورت دارد مشاور طرح جامع نسبت به در نظر گرفتن این دید گاه ها در طرح توجه نموده و هماهنگی با این دفتر در بالاترین سطح انجام شود.

در ادامه این جلسه مشاورتهیه کننده طرح جامع به تشریح آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده پرداختند و در ادامه  شهردار همدان ، رئیس شورای شهر و نمایندگان دیگر ادارت و سازمانها نظرات و دیدگاه های خود را بیان نمودند.

در ادامه مهندس عراقی ضمن تاکید بر اهمیت این طرح حل مشکلات اجرایی و ضرورت وجود نگاه واقع گرایانه در تهیه این طرح و دیگر طرح ها را  ضروری دانستند

در پایان وی عنوان داشت: با توجه به مجموع مباحث طرح شده در این جلسه مقرر شد جهت پیشبرد مناسب پروژه تفاهم نامه چند جانبه ای بین وزرات راه وشهرسازی، استانداری ،شهرداری ،اداره کل راه وشهر سازی  و شورای شهر منعقد و نهاد راهبری جهت پیشبرد پروژه تشکیل گردد و همچنین مقرر شد برای حل مشکلات شهر و تسریع در روند تهیه طرح های پایین دست طرح جامع از جمله طرح تفصیلی این طرح نیز پس از ارائه الگوهای طرح جامع در دستور کارمدیران شهری قرارگیرد.