تشکیل اولین جلسه کارشناسی کارگروه طرح جامع کلان شهر همدان

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان از تشکیل اولین جلسه کارشناسی کارگروه طرح جامع کلان شهر همدان در محل اداره کل راه و شهرسازی  با حضور اعضاء خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان " مهندس فرهاد فرزانه"در این جلسه  به بیان اصول کلی و چارچوبهای تهیه طرح اشاره نموده و بیان داشت: برای آشنایی مشاور با دیدگاههای اعضاء و هم افزایی اندیشه ها و اطلاعات کارگروه هایی با موضوعات مختلف برنامه ریزی شده است که این جلسه با موضوع میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده واعضاء می توانند نظرات و دیدگاه های خود را در این زمینه ابراز نمایند.

 

وی در ادامه اهمیت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در رشد و توسعه کلان شهر همدان را یادآور شد و اشاره نمود:  باید حفظ بافت تاریخی، محلات ارزشمند و میراث کهن و ماندگار شهر در اولویت طرح ها و برنامه ها قرارگیرد و تک بناهای ارزشمند با طرح و برنامه هایی به زنجیره ای از جاذبه ها تبدیل شود.

مهندس فرزانه افزود : باید سعی شود مدت اقامت در شهر و ماندگاری گردشگر افزایش یافته  و به انواع گردشگری و اولویت آنها در شهرو حریم آن توجه شودو مشاور طرح جامع باید راهبردها و رهکارهای مناسب در این زمینه ها  ارائه نماید.

در ادامه نماینده مهندس مشاور و هریک از اعضاء به بیان دیدگاه های خود در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری پرداختند واهمیت آن را در مطالعات طرح جامع یادآور شده و بیان داشتند که باید از همه مطالعات انجام شده در این زمینه و ظرفیتهای موجود در تدوین طرح استفاده شود .

همچنین در این جلسه  تاکید داشتند که توجه به ظرفیت گردشگری شهر و حریم همدان ، حفظ میراث فرهنگی شهر، توجه به نقاط و مسیرهای گردشگری ازجمله دره مرادبیگ، سد اکباتان ، مسیر غار علیصدر، حیدره ، چشین و ابرو، عباس آباد، گنجنامه و...،ایجاد زنجیره گردشگری ،افزایش ماندگاری گردشگران،توجه و توسعه انواع گردشگری و اینکه کدام یک از شیوه های گردشگری مانند گردشگری تاریخی ،فرهنگی ، طبیعی و..برای شهر کارآمد تر بوده و در اولویت می باشد در مطالعات طرح جامع مورد توجه قرار گیرد و راهبردها و راهکارهایی برای آنها اندیشیده شود.